مددکاری اجتماعی..::..Social Work

مطالبات و سوالهای کودکان کار از رییس جمهور آینده

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری مطالبات خود را از دولت و رییس جمهور آینده اعلام کردند. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نشستی که امروز همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک برگزار شد، جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، مطالبات کودکان کار را از دولت و رییس جمهور آینده اعلام کرد.


در این نشست محمد لطفی مسئول واحد مددکاری و حقوقی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان با اشاره به اینکه در گیر و دار رقابت انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری هستیم، عنوان کرد: مسئله‌ای که برای ما فعالان لغو کار کودک و مدافعان حقوق کودک مطرح است، عدم تبیین جایگاه حقوق و منافع کودکان در برنامه‌ها و سیاست‌های پیشنهادی کاندیداها همچون سایر دوره‌هاست.

وی ادامه داد: ما کودکان را آینده و آینده سازان جامعه می‌دانیم، اما هیچ یک از کاندیداها برنامه‌ها و سیاست‌هایشان را مبتنی بر منافع و حقوق کودکان ترسیم نکردند و آنچه تا کنون شاهد آن بوده‌ایم این است که هیچ جایی از برنامه‌ها و سیاست‌های پیشنهادی سخنی به صراحت از حقوق و منافع کودکان و یا به عبارتی آیندگان فردای جامعه به میان نیامده است.

لطفی با بیان اینکه رفع معضلات و مشکلات زندگی کودکان وظیفه دولت‌هاست، گفت: وظیفه‌ای که در میان منافع و مسائل سیاسی و اقتصادی دفن شده است و کمتر جایی به آن پرداخته است، معضلات و مشکلات زندگی کودکان است.

مسئول واحد مددکاری و حقوقی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان ادامه داد: کتمان مسئله کار کودک و شانه خالی کردن دولت‌ها از پذیرش مسئولیت در قبال این پدیده اجتماعی، بسیاری از مدافعان حقوق کودک را بر آن داشته تا با تاسیس سازمان‌های غیر دولتی و مردمی صدای این قشر را به گوش جامعه و مسئولان برسانند.

به گزارش ایسنا، در آستانه انتخابات یازدهم و روز جهانی مبارزه با کار کودک، جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان مطالبات و دغدغه‌های خود را در قالب سوالاتی با کاندیداها در میان گذاشتند.

اولین سوال این انجمن از رییس جمهور آینده این بود که با توجه به بحران‌های اقتصادی اخیر، اکثریت عظیم جامعه به جدال برای زندگی کشانده شده‌اند و کودکان اولین قربانیان این جنگ ناعادلانه‌اند بنابراین رییس جمهور چه ضمانت‌های اجرایی برای احقاق حقوق پایدار و انسانی کودکان ارائه می‌دهد؟

در دیگر سوالی که توسط این جمعیت از رییس جمهور آینده عنوان شده است، آمده: مطابق آماری که توسط دستگاه‌های دولتی منتشر می‌شود، مسئله کار کودک هر ساله و با افزایش نرخ تورم شدت بیشتری به خود می‌گیرد، بنابراین دولت موظف است در قبال شرایط کودکان کار برنامه‌ای عملیاتی تعریف کند. حال با تاکید برنامه چهارم توسعه بر پیگیری سیاست‌ تعدیل ساختاری برنامه رییس جمهور آینده چه فرم‌ها و محتوایی خواهد داشت؟

به گزارش ایسنا، جمعیت دفاع از کودکان کار خواستار تبیین سیاست و برنامه ریاست جمهوری آینده جهت اجرای قوانین مربوط به کودکان کار شدند.

به طور مثال اصل 79 قانون کار به صراحت اذعان می‌دارد که کار کودکان زیر 15 سال ممنوع است اما متاسفانه از سوی دیگر ماده قانونی وجود دارد که کارگاه‌های زیر 10 نفر و مشاغل خانگی را از شمول قانون کار خارج می‌کند.

این جمعیت با بیان اینکه ماده دوم خود مسیر نادیده گرفتن ماده اول را ایجاب می‌کند، خواستار ارائه برنامه‌های تدوینی رییس جمهور آینده برای از بین بردن چنین تناقضاتی شدند.

در دیگر مطالبه جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان آمده است: با توجه به اینکه هفت میلیون کودک در سن آموزش دور مانده از تحصیل در چرخه آموزشی کشور بنابر آمار ارائه شده وجود دارد، برنامه رییس جمهور برای بازگرداندن این بازه جمعیتی به چرخه تحصیل چه خواهد بود؟

لطفی با اشاره به اینکه این کودکان جهت بازی و تفریح و توسعه اوقات فراغت خویش از تحصیل باز نمانده‌اند، اظهار کرد:‌ علت اصلی ریزش این کودکان از این چرخه، فقر و کم درآمدی خانواده‌هاست و متاسفانه درصد بالایی از این کودکان جذب بازار کار می‌شوند.

دیگر دغدغه جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان این است که آیا از زاویه سیاست‌ها و برنامه‌های رییس جمهور انسان‌هایی که به دلیل فقر و شرایط بد اقتصادی، بلایای اجتماعی همچون جنگ و بلایای طبیعی مثل زلزله، سیل و خشکسالی مجبور به مهاجرت شده‌اند آیا نباید از حقوق برابر انسانی برخوردار باشند؟

به گزارش ایسنا، به گفته مسئول واحد مددکاری و حقوقی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان بنا بر تحقیقات و پژوهش‌های سازمان‌های غیردولتی و آمار ارگان‌هایی نظیر شهرداری، بهزیستی و آموزش و پرورش مهاجرین افغانستانی، پاکستانی و عراقی بخش قابل توجهی از آمار کودکان کار را تشکیل می‌دهند که به دلیل عدم صدور اوراق هویتی از هرگونه حق تحصیل، بهداشت، تسهیلات اجتماعی و به طور کلی حقوق شهروندی محروم مانده‌اند.

وی افزود: در صورتی که طبق پیمان نامه حقوق کودکان که به امضای جمهوری اسلامی ایران نیز رسیده است همه کودکان از حق تحصیل و آموزش اجباری و رایگان برخوردارند، اما این مهم به دلیل نداشتن ضمانت‌های قانونی و خلا موجود در قانون تا کنون میسر نشده است.

لطفی این امر را نقض آشکار حقوق کودک دانست و خاطر نشان کرد: در بسیاری موارد سلب حقوق بنیادی موجب بازتولید کار کودکان شده است و سوال ما این است که آیا دولت آینده راهکاری برای حل پایدار این معضل در نظر گرفته است یا خیر و برنامه‌های اجرایی در این زمینه چیست؟

به گزارش ایسنا، مطالبه دیگر جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان این است که آیا در برنامه‌ها و سیاست‌های رییس جمهور آینده تامین شرایط زیستی متناسب با دوره‌های مختلف زندگی کودکان جایی دارد یا خیر؟

مسئول واحد مددکاری و حقوقی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان با اشاره به اینکه این سوال از آن رو مطرح می‌شود که بخش عمده‌ای از کودکان در ایران از ابتدایی‌ترین حقوق و ضروریات زندگی محرومند، این معضل از محلات حاشیه‌ای و شهرهای بزرگ تا شهرهای دور و محروم نظیر شهرهای مرزی و روستاهای دور افتاده مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: بسیاری از ساکنین این مناطق نه تنها از آموزش و بهداشت بلکه از حداقل نیازهای اساسی مانند تغذیه و آب آشامیدنی سالم نیز محرومند. در این شرایط یکی از سیاست‌های مهمی که مطرح است افزایش جمعیت است که دولت نهاد مسئول تحقق آن خواهد بود.

وی پرسید: با وجود فاکتورهای تهدید کننده حیات کودکان این پرسش بسیار کلیدی است که آیا برای آحاد موجود برنامه حفظ بقا و شرایط رفاهی مناسب و متناسب با شرایط زیستی‌شان وجود دارد یا خیر؟

به گزارش ایسنا، لطفی با اشاره به اینکه وجود معضلات و مشکلات عدیده و رو به تزاید اجتماعی و اقتصادی افراد و گروه‌هایی از جامعه در صدد مقابله با عواقب و اثرات آن در قالب سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی هستند اما طی سالهای اخیر شاهد برخوردهای غیرمسئولانه به دیدگاه‌ها و مطالبات بوده‌ایم.

مسئول واحد مددکاری و حقوقی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان از رییس جمهور آینده پرسید که آیا سیاست و یا برنامه‌ای برای ارتقا شخصیت و جایگاه حقیقی و حقوقی سازمان‌های مردمی و غیردولتی و حمایت و حفاظت از حقوق و فعالیت‌شان دارید یا خیر؟

در پایان این نشست لطفی، با عنوان این مطلب که این پرسش‌ها دو سویه مشخص دارند، اظهار کرد:‌ اول اینکه این پرسش‌ها حدود حقوق و مطالبات بخش عظیمی از کودکان را بیان می‌دارد و از سوی دیگر تکلیف جامعه را با کسی که به این مطالبات متعهد و یا بی تعهد است روشن می‌دارد.

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو امیدوار بودند دولت آینده پایانی بر بی‌حقوقی و محرومیت کودکان به ویژه کودکان کار باشد.

   + ; ۸:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()
Get our toolbar!

.: Powered by Iranian Social Workers :.