مددکاری اجتماعی..::..Social Work

اعتیاد دانشجویان با کارگاه های آموزشی کاهش نمی یابد


منبع موثقی وجود ندارد که با قاطعیت بگوییم چه تعداد ازجمعیت دانشجویان کشور در دام اعتیاد گرفتارشده اند،


اما شواهد و مشاهده ها حاکی است وضع اعتیاد در مراکز آموزش عالی ایران به مرحله ای رسیده است که ضریب نفوذاعتیاد درمکانی فرهنگی وعلمی مثل دانشگاه،فرق چندانی با ضریب نفوذاعتیاددرجامعه ندارد.

در حالی که روز گذشته، وزارت علوم از اختصاص یک میلیارد تومان بودجه سال ۹۱ برای مبارزه با خطر اعتیاد خبر داد و به تنبیه دانشجویان سیگاری، برگزاری ۱۹۰۰ کارگاه آموزشی مبارزه با اعتیاد در سال آینده و سختگیری بیشتر به دانشجویان معتاد اشاره کرد، اما بسیاری از کارشناسان آموزشی براین باورند که مجموع این اقدام ها تاکنون نتوانسته است خطر گسترش روز افزون اعتیاد در خوابگاه های دانشجویی کشور را کنترل کند.

روز گذشته، مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم با اشاره به اقدام های اخیر وزارت علوم برای مقابله با اعتیاد در دانشگاه ها به ایسنا گفت: سال گذشته ۶۰۰ کارگاه آموزشی مرتبط با موضوع مواد مخدر در دانشگاه ها برگزار شد و سال تحصیلی ۹۲ـ۹۱ نیز برگزاری ۲۲۰۰ کارگاه با موضوع اعتیاد و سوءمصرف مواد مخدر در دانشگاه ها پیش بینی شده است که از آبان امسال تاکنون ۳۰۰ مورد برگزار شده و بقیه آنها نیز سال آینده برگزار می شود.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم یادآور شده است: سال گذشته در بخش مقابله و پیشگیری از مصرف مواد مخدر در دانشگاه ها ۷۰۰ میلیون تومان بودجه هزینه شد و امسال نیز بودجه ای حدود یک میلیارد تومان در این زمینه مصوب و محقق شده است.

البته این مقام مسئول تاکید کرده که با توجه به این که دانشگاه محیطی علمی است، بنابراین اقدامات تنبیهی درمورد استفاده از دخانیات در دانشگاه ها نباید فقط به دانشجویان محدود شود، بلکه باید برای استادان و کارکنان نیز لحاظ شود.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه هم از پیگیری وزارت علوم برای ایجاد درسی به منظور آشنایی دانشجویان با آسیب های مواد مخدر خبرداده و گفته است: با پیشنهادهای ارائه شده، آیین نامه انضباطی دانشجویان که نسخه اصلاحی آن در دست تدوین است، وزارت علوم نسبت به استعمال دخانیات در دانشگاه ها رویکرد تنبیهی دارد.

همچنین به گفته مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم، ورود فعالان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها به عرصه آگاهی بخشی دانشجویان نسبت به عوارض سوءمصرف مواد مخدر و برگزاری کارگاه های آموزشی نیز از دیگر اقدام های وزارت علوم بوده که تاکنون برای جلوگیری از گسترش اعتیاد در دانشگاه ها انجام شده است.

● کارگاه های آموزشی وزارت علوم اثر گذار نیست

در حالی که وزارت علوم از برگزاری نزدیک به ۱۹۰۰ کارگاه آموزش مقابله با اعتیاد در دانشگاه ها در سال ۹۲ خبر داده است، اما دکتر محمد نریمانی، روانشناس و مدرس یکی از همین کارگاه های آموزشی مقابله با اعتیاد وزارت علوم به «جام جم» می گوید: من خودم مدرس چند دوره از این کارگاه های آموزشی وزارت علوم بوده ام، اما مشکل این کارگاه ها این است که در بیشتر موارد، هم دانشجو، هم مدرس و هم مجری این دوره ها فقط به فکر رفع تکلیف، تمام شدن کلاس و گرفتن یک مدرک پایان دوره هستند و به اثرگذاری این کلاس ها کاری ندارند.

وی می افزاید: در دانشگاه هایی که رشته های علوم انسانی و طرح های پژوهشی علوم انسانی ندارد، معمولا کارگاه های آموزشی مقابله با اعتیاد برگزار نمی شود؛ حتی در دانشگاه هایی هم که این کارگاه های آموزشی برگزار می شود، نظارت درستی اعمال نمی شود تا اجرای این کارگاه ها، اثر گذاری و خروجی موفقی داشته باشد.

نریمانی با بیان این که وزارت علوم برای مقابله با اعتیاد در دانشگاه ها، بودجه و نیروی انسانی لازم را ندارد، یادآور می شود: یک میلیارد تومان برای این حجم عظیم از دانشجویان، مبلغی نیست که با آن بتوانیم اعتیاد را در دانشگاه ها ریشه کن کنیم و برای مبارزه با این معضل به بودجه و توجه بیشتر مسئولان نیاز داریم.

● دشمن خارجی هم مقصر است!!!

اگر از خبرگان علم مشاوره بپرسید، به احتمال زیاد به شما خواهند گفت که ویژگی های شخصیتی، عوامل محیطی، جمع همسالان، وضع مبهم اشتغال فارغ التحصیلان و فشارهای روانی حین تحصیل از عواملی است که موجب گسترش اعتیاد در دانشگاه ها شده است.

اما مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، در گفتگو با ایسنا عنوان کرده که دشمنان خارجی نیز در فرآیند معتاد شدن دانشجویان نقش دارند.

در واقع تا وقتی اینگونه اظهار نظرها و فرافکنی ها با کم کاری های فرهنگی و آموزشی در وزارت علوم پابرجا باشد، خیلی نمی توان انتظار داشت که طرح های تازه ای همچون برگزاری ۱۹۰۰ کارگاه آموزشی در سال جدید یا تنبیه دانشجویان سیگاری، تاثیر محسوسی در روند کاهش اعتیاد در دانشگاه ها داشته باشد.

در حالی که انتظار جامعه از محیطی علمی چون دانشگاه این است که حتی بتواند یک شهروند معتاد را که تازه به دانشگاه وارد شده است، با فرهنگ سازی و آموزش از دام اعتیاد برهاند، اما با وجود این اظهارنظرها، کم کاری ها و فرافکنی ها به نظر می رسد دانشگاه از این نقش خود فاصله گرفته است و وزارت علوم تنها به ارائه آمارهایی از کارهای فرهنگی برای مقابله با اعتیاد بسنده کرده که در مقام عمل نیز، نتیجه موفقیت آمیزی به دنبال نداشته است.

Iranian Social Workers

   + ; ٦:٠٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٧ اسفند ۱۳٩۱
comment نظرات ()
Get our toolbar!

.: Powered by Iranian Social Workers :.