مددکاری اجتماعی..::..Social Work

شیشه از امروز می شکند!!!


سازمان بهزیستی کشور تصمیم گرفته از امروز طرح شکستن شیشه را اجرایی کند. طرحی که با توزیع کلاه و پوستر پیش می رود تا از مصرف مخدر شیشه پیشگیری کند.


حمید صرامی مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به یک نمونه تحقیقات انجام شده می گوید: جمعیت نمونه تحقیق مهمترین مواد مصرفی را به ترتیب اولویت تریاک و مشتقات آن، شیشه، کراک (افغانستانی)، هروئین، حشیش و اکستازی را نشان می دهد که از این آمار به دست آمده حدود 45 درصد مصرف‌کنندگان زیر 29 سال و حدود 30 درصد بین 30 تا 39 سال داشته اند. همچنین 64 درصد مصرف‌کنندگان تحصیلات زیر دیپلم داشتند و 63درصد جمعیت نمونه متاهل بوده و مصرف‌کنندگان مواد، اولین مکان شروع مصرف را به ترتیب اولویت منزل دوستان، منزل خود، اماکن مخروبه، پارک، کوچه و خیابان مطرح کرده اند.
پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز اعلام کرده است: در 9 ماه امسال روزانه به طور میانگین هزار و 286 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده است.براساس اعلام پلیس در 9 ماه امسال 180 هزار پرونده در خصوص مواد مخدر در نیروی انتظامی تشکیل شده است. پرونده هایی که روزانه 652 بار و هر ساعت 27 مورد از آن در کشور تشکیل می‌شود. ماده مخدر شیشه به دلیل ارزان بودن، در دسترس بودن، نداشتن بو و دود قابل مشاهده و مصرف سریع و بدون دردسر مصرف کنندگان زیادی را جذب خود کرده است. یکی از معتادان بهبود یافته در گفت و گو با «حمایت» می گوید: بسیاری از دوستانم را می‌شناختم که اولین تجربه آنها شیشه بود. البته آن موقع شیشه را مواد مخدر نمی دانستند و جرمی هم برای آن تعریف نشده بود چون در ردیف روان گردان ها بود.
یکی از معتادان دختری بود که برای کار به تهران آمده بود اما در اینجا ماندگار شد. دخترک با چهره ای سیاه و لباسی پاره از سرما می لرزید گفتم تا حالا شما برای ترک اقدام کرده اید، گفت: می گویند ترک ندارد. تا آخر باید بسوزی و بسازی. دخترک نمی دانست اعتیاد به شیشه هم ترک دارد. گفت و گو با معتادان به پایان رسید. هر چند تلخ بود. در صورت و سیمای آنها هم غفلت و نادانی را می توانستیم ببینیم و هم کم توجهی نهادهای مسئول را. حالا دیگر شیشه از معتادان عبور کرده و وارد باشگاه های بدن سازی و لوازم آرایشی هم شده است. بگذریم از آدامس‌های شیشه ای اما آیا واقعا با ایجاد چند کمپ ترک اعتیاد شیشه می توان از این آسیب بزرگ اجتماعی عبور کرد؟
حال همایون هاشمی رییس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده است: طرح کارزار رسانه ای پیشگیری از اعتیاد به خصوص شیشه در مناطق 22 گانه تهران از امروز اجرایی می شود. وی با اشاره به اینکه این فعالیت ها با 4 عنوان در مورد باور غلط در خصوص اعتیاد به شیشه اجرایی می‌شود، گفت: اعتیاد به شیشه از مصرف تفریحی آغاز می شود، با فردی که شیشه مصرف می کند دوستی نکن، کم هستند شیشه ای‌ها، اما همه در خطرند و مصرف شیشه حتی یک بار هم نه از جمله مواردی است که توسط کارشناسان برای عموم مردم در سطح شهر بازگو می شود.هاشمی با اشاره به اینکه مصرف شیشه در تهران روند روبه بالایی داشته است، ادامه داد: پیشگیری از مصرف شیشه نیاز به همت عمومی و اطلاع رسانی گسترده‌ای دارد به طوری که باید بستر‌سازی آن نیز در قشرهای مختلف مردم فراهم شود.
به گفته رییس سازمان بهزیستی، بسته های اطلاع رسانی در قالب کلاه، کاور، بروشور، سی دی و... در مناطق مختلف شهر توزیع می شود! شواهد از هم اکنون گویای این واقعیت است که این اقدام ها هر چند موثر است، اما باید گفت یک دست صدا ندارد، زیرا به گفته رییس قوه قضاییه و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضا باید تمامی دستگاه های پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی با هم باشند و این ید واحده می تواند ستادی قوی تشکیل دهد و در رفع تنش های جتماعی مفید واقع شود.

 

Iranian Social Workers

   + ; ٤:٢٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٥ اسفند ۱۳٩۱
comment نظرات ()
Get our toolbar!

.: Powered by Iranian Social Workers :.