وقتی مباحث اجتماعی در کلام کاندیداها کم‌فروغ است

اما کمتر از مسائل اجتماعی حرف می زنند و اگر در این چند روز به کلام کاندیداها توجه کنیم در می یابیم که غیر از یک یا دو نفر آن هم به صورت کلی نامزد دیگری به مسئله اجتماعی و جزئیات مهم آن توجهی نکرده است.

متاسفانه در حول و حوش زمان انتخابات در کشور ما کاندیداها به دنبال نقاط ضعفی می گردند که مردم گریبانگیر آن هستند و وقتی نامزدها به این امر واقفند که ملت اغلب درگیر مسائل اقتصادی هستند و مبحث انرژی هسته ای برای شان اهمیت دارد عمده محور کلام و برنامه هایشان حول این دو مسئله می چرخد.

اما باید به این نکته هم توجه کرد که در حال حاضر کشور ما با خیل جوانانی روبروست که مشکلات اجتماعی سردر گمی بسیاری برایشان به وجود آورده که این مسئله در دراز مدت می تواند تبعات به مراتب هولناک تری نسبت به مسائل سیاسی، فرهنگی و ...به وجود آورد، گویی حرف زدن درباره این مشکلات حلقه مفقوده‌ای در میان کاندیداهای ریاست جمهوری شده است.
در حالی که برخی از اقشار جامعه به دلیل گریبان گیر شدن با این مشکلات و معضلات اجتماعی روحیه و نشاط اجتماعی خود را از دست می‌دهند.

در حال حاضر آمارهای رسمی کشور از افزایش سن ازدواج و افزایش طلاق به ویژه در کلان شهرها و پایتخت خبر می‌دهند و این را تهدیدی برای جامعه می‌دانند، بطوریکه این آمارها با ارزش‌های موجود و سیاست‌های سبک زندگی ایرانی و اسلامی مغایرت دارد.

این درحالیست که بسیاری از آسیب شناسان اجتماعی معتقدند حلقه مفقوده در برخورد و حل معضلات اجتماعی به دلیل عدم وجود نگاه کارشناسانه به اینگونه مسائل است. نگاهی که باید تمرکز آن بر روی پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی باشد نه اینکه برخورد قهری با این دست از مشکلات صورت گیرد.

به گفته موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری ایران؛ «کاندیداهای ریاست جمهوری باید علاوه بر مسایل اقتصادی و سیاسی، برای تحکیم بنیان خانواده، افزایش امنیت اجتماعی، افزایش سرمایه اجتماعی، ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی و اجتماعی، شادی و نشاط اجتماعی،  کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرایم، فضای مجازی، تقویت هویت فرهنگی، تقویت اخلاق اجتماعی، الزام به تدوین پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی در طرح‌های ملی، افزایش اعتماد اجتماعی، کاهش تنبلی اجتماعی، حمایت از سازمان‌های غیر دولتی در حوزه اجتماعی، چگونگی توجه به افراد دارای نیازهای خاص، سالمندان، معلولین، زنان سرپرست خانوار، کودکان و آموزش هم طرح و برنامه داشته باشند.»

اجرای طرح پروژه مسکن مهر در دولت‌های نهم و دهم که با هدف ترغیب و تشویق جوانان به تشکیل خانواده و امر ازدواج مطرح شده بود، در طی سال‌های گذشته با فراز و نشیب‌های متعددی رو به رو شد، شاید تنها بسیاری از خانواده‌هایی که پیش از این ازدواج کرده بودند را تشویق و ترغیب به خانه دار شدن در این اوضاع و احوال ناپایدار مسکن کرد اما به خودی خود نتوانست تشویق کننده جوانان برای ازدواج باشد چرا که هنوز در جامعه جوانانی هستند که از امکانات اولیه برای تشکیل خانواده برخوردارند اما از این موضوع یا هراس دارند و یا تمایل به تشکیل خانواده ندارند و یا بعضا عنوان می‌کنند که هنوز زود است خود را درگیری مسایل زندگی بکنند.

 بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی، وزارت ورزش و جوانان مسوول تدوین برنامه ازدواج آسان شده تا با همکاری حوزه علمیه قم این برنامه را مورد بررسی قرار دهد. با توجه به اینکه چند ماهی به پایان دولت دهم نمانده است این وزارت خانه اذعان دارد که برنامه پیش نویس ازدواج آسان نوشته شده و در حال حاضر برای بررسی و تایید در دست دولت است و با پایان یافتن دولت دهم معلوم نیست چه برسر این برنامه خواهد آمد.

از سویی دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری یا اصلا و یا کمتر درباره مشکلات جوانان و آسیب‌های اجتماعی حرف زده‌اند. در حالی که این جوانان هستند که جامعه را می سازنند و مسوولان کشوری بارها بر این موضوع تاکید داشته‌اند. اما برای اینکه جوان ایرانی بتواند در امر سازندگی کشورش تاثیرگذار باشد باید به چهارچوب‌های اولیه زندگی او برای رسیدن به آرامش و آسایش و امنیت خاطرش توجه شود. روحیه شاداب و نشاط باید برای جوانان جامعه فراهم شود تا آن‌ها را به یاس و ناامیدی نکشاند. بسیاری از بی بندباری ها، فساد و انحرافات اخلاقی در میان جوانان جامعه به دلیل دوری از کانون خانواده است.

در میان کاندیداهای ریاست جمهوری دوره یازدهم تنها حداد عادل درباره برنامه‌های خود برای تحکیم کانون خانواده و نهضت ازدواج آسان جوانان حرف زده است. حداد عادل درباره مشکلات جوانان، بحث ازدواج، افزایش سن ازدواج در بین جوانان گفته که «من اگر موفق به تشکیل دولت شوم، از همان ابتدا برای ایجاد نهضت ازدواج آسان برنامه ریزی می‌کنم. متاسفانه الان طوری شده که ازدواج سخت شده است، در واقع حلال، سخت و حرام، آسان شده است. ما باید کار را برعکس کنیم. متاسفانه ازدواج و مسائل مربوط به زناشویی به صورت یک تابو درآمده است یعنی کمتر کسی جرات می‌کند وارد این عرصه شود. مسئله مفاسد ناشی از مجرد بودن، با بگیر و ببند حل نمی‌شود، راه حل من این است که کاری کنیم خانواده تشکیل شود و طلاق کم شود.»
 
وی با اشاره به تاکیدات قرآن کریم بر ضرورت تشکیل خانواده در سنین پایین عنوان کرده که «ما باید راه‌های همسریابی را منطقی و مراسم ازدواج را هم ساده برگزار کنیم. در حال حاضر آنقدر سنت‌های پوچ و بی معنا گرداگرد اصل مسئله ازدواج را گرفته که نیاز جسمی و جنسی جوانان فراموش شده و همه دنبال کارهای غیر ضروری و پر هزینه کردن ازدواج هستند. مسئله عزب ماندن و خانواده تشکیل ندادن باعث بسیاری مفاسد است؛ بسیاری از بد حجابی‌ها و آرایش‌های زننده و مد گرایی ها ناشی از دغدغه‌هایی است که جوان‌ها دارند که مبادا بی همسر بمانند، ما باید کاری کنیم که همسریابی و همسرداری به کار عادی و راحت تبدیل شود.»

بنابراین مسوولان باید به این مهم بیشتر بیاندیشند و تجربه ثابت کرده که پیشگیری و راه چاره برای جلوگیری از بروز مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بهترین شیوه است. نه اینکه اجازه بدهیم مشکلات به ترتیب در جامعه متولد شوند و ریشه بدوانند بعد به دنبال راه حل و یا عملکرد جبری و قهری باشیم و این شویه نه تنها پاسخگو نخواهد بود بلکه منجر به ترویج مشکلات بیشتر در جامعه می‌شود.

همانگونه که همیشه مسوولان و بزرگان گفته‌اند؛ پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین نامزدهای محترم انتخاباتی از هم اکنون درباره مشکلات و معضلاتی که جامعه و خانواده ایرانی و جوان ایرانی را تهدید می‌کند به دنبال راه چاره  و عملکرد پیشگیرانه باشند و برنامه‌ها و اهداف خود را در این زمینه هم بیان کنند تا جوانان که بخش عظیمی از جمعیت کشورمان را تشکیل می‌دهند با برنامه‌ها نامزدهای انتخاباتی درباره آینده خودشان آشنا شوند.

Iranian Social Workers

/ 1 نظر / 7 بازدید
اصغرنژاد

تازه باوبسایتتون آشنا شدم انشااله که موفق باشید