کاندیداهای انتخابات، مسائل اجتماعی را فراموش نکنند

در این دوره تعداد کاندیداها افزایش چشمگیری داشته، اما کیفیت برنامه‌های ارائه شده نسبت به دوره‌های قبل کاهش چشمگیری داشته است.

نشان به آن نشان که بیشتر کاندیداها برای مسائل و حل مشکلات جامعه برنامه‌ای ارائه نکرده و اغلب به سیاست و اقتصاد چسبیده‌اند و تنها یکی از کاندیداها به طور مشخص اعلام کرده که چند برنامه اجتماعی دارد. انگار نه انگار که فردا قرار است رئیس‌جمهور جامعه‌ای باشند که با مسائل و آسیب‌های اجتماعی ریز و درشتی دست و پنجه نرم می‌کند؛ از کودکان خیابانی گرفته تا زنان آسیب دیده و انواع بیماری‌های خطرناک. در این گزارش به برخی از آسیب‌ها و مسائل اجتماعی ایران می‌پردازیم، به این امید که کاندیداها درباره آنها فکر کنند.

رشد 7 درصدی طلاق

همین چند روز پیش بود که آمار طلاق در سال گذشته همه را شوکه کرد، روزانه حدود 415 طلاق در کشور رخ می دهد. سال گذشته 151 هزار و763 مورد واقعه طلاق در کشور ثبت شده و از هر پنج ازدواج یک مورد به طلاق منتهی می‌شود. براساس آمار، ایران در سال 1391 حدود هفت درصد افزایش طلاق را تجربه کرده است.

خشونت خانگی، از کلامی گرفته تا جسمی

خشونت خانگی یعنی خشونت‌ جسمی، روانی‌ و کلامی ‌اعضای خانواده نسبت به یکدیگر. کودکان و زنان بیشتر در معرض این نوع خشونت هستند. در پژوهش‌ ملی‌ بررسی‌ خشونت‌ خانگی، 7/52 درصد اعلام‌ کرده‌اند که‌ از اول‌ زندگی‌ مشترک‌ تاکنون‌ قربانی‌ این‌ نوع‌ خشونت ‌بوده‌اند. خشونت خانگی انواع دیگری هم دارد از جمله خشونت‌ جنسی‌، فیزیکی، اقتصادی و مالی.

میلیون‌ها کودک در معرض خیابانی شدن

کودکان خیابانی برای همه ما آشنا هستند. این روزها با فشار اقتصادی و تورم تعداد بیشتری از آنها را در خیابان‌ها می‌بینیم. به گفته یک استاد دانشگاه حدود 580 هزار کودک خیابانی در کشور وجود دارد و 5/2 میلیون کودک هم در معرض خیابانی شدن قرار دارند.

افسردگی و بیماری‌های روانی در کمین مردم

آمار مربوط به افسردگی و بیماری‌های روانی در ایران سیر نگران کننده‌ای پیدا کرده است. افسردگی و اضطراب شایع‌ترین اختلال روانی در کشور به شمار می‌رود. طبق آمار رسمی حدود 23 درصد ایرانی‌ها بیمار روانی هستند. به گفته رئیس انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان بر اساس مطالعات گسترده‌ای که در سطح کشور انجام شده 15 تا 25 درصد افراد زیر 18 سال دچار مشکلات روانی هستند.

ایرانیان و افزایش دعوا

به گفته کارشناسان افزایش فقر، بیکاری و تورم ازجمله عوامل مهم در رشد جرایم و نزاع به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر آمار نزاع‌های عمدی در حال افزایش است. سال گذشته رئیس اداره اجتماعی حوزه پیشگیری قوه قضاییه ایران نسبت به این که نزاع‌های عمدی از دو سال گذشته در حال افزایش است، هشدار داد.

تعداد زندانی‌ها

ایران جزو هفت کشور اول دنیا به لحاظ تعداد زندانی است. طبق آخرین آمار، 5/46 درصد زندانیان کشور به خاطر جرایم موادمخدر در زندان هستند و بعد از آن، بیشترین سهم زندانیان با 25 درصد در اختیار سارقان است. جرایم ارتکابی علیه اشخاص و اطفال با 11 درصد جمعیت زندان‌ها در رتبه سوم قرار گرفته است.

هر سال 60 هزار زن مطلقه می‌شوند

تعداد زنان سرپرست خانوار روز به روز در حال افزایش است و به گفته کارشناسان، افزایش آمار طلاق ممکن است این آمار را با رشد عجیب و غریب روبه‌رو کند. به گفته رئیس مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری یک و نیم میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد و هر سال 60 هزار زن به آمار زنان مطلقه اضافه می‌شود.

سونامی مواد مخدر صنعتی

از سال 1382 به بعد، مرگ‌های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر دومین عامل مرگ‌های غیرطبیعی پس از تصادفات است. افزایش اعتیاد در بین زنان، جوانان و تحصیلکرده‌ها و تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی اتفاق مهمی است که در جامعه ایران افتاده است. مدتی قبل رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که که سونامی مواد روان‌گردان در راه است و مرگ و‌میر ناشی از سوء‌ مصرف این مواد افزایش یافته است. همچنین جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد که طبق تحقیقات انجام شده، از هر 100 نفر معتاد 85 نفر به مواد روان‌گردان از جمله شیشه معتاد هستند. به گفته مسوولان ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر حداقل 1300 نوع مواد روانگردان دست به دست می‌شود.

روزانه 105 نفر بر اثر سرطان می‌میرند

طبق آمار سالانه حدود 40 هزار ایرانی، یعنی روزانه 105 نفر بر اثر سرطان می‌میرند. همچنین سالانه حدود 80 هزار موردِ جدید سرطان در کشور پیدا می‌شود و گفته شده تا حدود 10 سال آینده میزان ابتلا به سرطان‌ها همچنان افزایش می‌یابد. آمار دیگری می‌گوید بروز سرطان تا کمتر از 20 سال آینده تا 90 درصد افزایش می‌یابد.

«ام اس» اپیدمی شده است

به گفته رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران بیماری «ام‌اس» تبدیل به اپیدمی شده است و طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یک‌ نفر به ام اس مبتلا خواهد شد. رئیس انجمن ام‌اس ایران می‌گوید که در حال حاضر 50 هزار بیمار ام اس در کشور وجود دارد و بیشتر این مبتلایان جوان هستند. از طرف دیگر ام اس بیشتر در بین زنان بیشتر شایع است و بر اساس تخمین‌های علمی در برابر هر 3 زن مبتلا، یک مرد مبتلا به‌ ام اس وجود دارد.

افزایش زنان ایدزی

موج سوم ایدز در کمین مردم است. حتی مسوولان هم به این موضوع اذعان دارند. مدتی قبل وزارت بهداشت اعلام کرد که از یک‌سال پیش با رشد 20 درصدی ابتلای جنسی ایدز در کشور مواجه هستیم و هشدار داده که با این شرایط سرنوشت کشورهای تایلند، چین و هند در انتظار ماست. رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم گفته که آمارها نشان می‌دهد که سن ابتلا به ایدز در کشور به 11 تا 13 سالگی رسیده است و این کاهش محسوس زنگ خطری برای جوانان و نوجوانان در جامعه به شمار می‌رود. آخرین آمار افراد مبتلا به بیماری ایدز در کل کشور تا پایان سال گذشته 26 هزار و 125 نفر بوده است که از این تعداد 2/10 درصد آنان زن هستند.

سکته در 32 سالگی

به گفته پزشکان سن سکته در ایران به مرز 32 سالگی رسیده است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران می‌گوید روزانه 250 تا 300 نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند. به گفته پزشکان ابتلا به بیماری‌های قلبی در سنین زیر 30 سال در کشور ما نگران کننده است

*****

کاندیداهای ریاست جمهوری! شما می‌خواهید رئیس‌جمهور همه افراد جامعه از معتاد و افسرده گرفته تا مبتلا به ایدز و جوان سکته کرده باشید. پس لطفا چشم‌هایتان را بر روی این حقایق باز کنید تا متوجه شوید در چه جامعه‌ای به ریاست می‌رسید.

Iranian Social Workers

/ 0 نظر / 6 بازدید