دستور‌العمل اشتغال معتادان بهبودیافته ابلاغ شد

تشکیل شرکت تعاونی فراگیر ملی توانمندسازی و اشتغال معتادان ‏بهبود یافته

وی از تشکیل "شرکت تعاونی فراگیر ملی توانمندسازی و اشتغال معتادان ‏بهبود یافته" بر اساس این دستورالعمل خبر داد و افزود: این شرکت با عضویت نمایندگان حقوقی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال دارای مجوز قانونی در امور بهبود یافتگان و با تایید دبیرخانه کمیته اشتغال و توانمندسازی ستاد ‏تشکیل می‌شود.

دین‌پرست اضافه کرد: سیاست‌ها و برنامه‌های شرکت تعاونی همه ساله از سوی کمیته اشتغال و توانمندسازی ستاد ‏مبارزه با مواد مخدر مشخص و ابلاغ می‌شود و شرکت تعاونی موظف است در مراکز استان‌های کشور، برحسب نیاز نسبت به راه‌اندازی ‏مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ویژه بهبود یافتگان اقدام کرده و رایزنی‌های لازم را با صاحبان ‏مشاغل در ایجاد اشتغال برای جامعه هدف صورت دهند.

طرح درمان پس از آزادی برای 12 هزار زندانی اجرا می شود

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری تصریح کرد: به موجب ماده 2 این دستو‌ر‌العمل و به ‌منظور اجرای صحیح و نظام‌مند امور توانمندسازی و اشتغال معتادان بهبودیافته و در راستای ‏حمایت از واگذاری فعالیت تصدی‌گرایانه دولتی به بخش غیردولتی، "تعاونی فراگیر" تشکیل خواهد شد و این تعاونی مکلف است مطابق دستورالعمل و ضوابط ستاد مبارزه با مواد مخدر، امور اجرایی ‏مربوط به توانمندسازی و اشتغال معتادان را مطابق قوانین و مقررات مربوطه انجام دهد.‏

وی از اجرای طرح ادامه درمان معتادین پس از آزادی از زندان برای 12 هزار نفر در 10 استان کشور خبر داد وگفت:این طرح از هفته آینده در کشور آغاز می شود و هدف از اجرای آن جلوگیری از ناتمام ماندن درمان با متادون معتادین آزادشده از زندان ها است.

بازنگری در سند جامع پیشگیری از اعتیاد کشور

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری از بازنگری سند جامع پیشگیری از اعتیاد کشور خبر داد و اظهار داشت: این سند دو مشکل اساسی لحاظ نشدن دقیق وظایف دستگاه های اجرایی و اتکای اعتباری اجرای سند به ستاد مبارزه با موادمخدر کشور دارد که در حال بازنگری در این سند هستیم.

وی خاطرنشان کرد: 80 درصد بودجه اجرای سندجامع پیشگیری اولیه از اعتیاد باید از سوی معاونت راهبردی ریاست جمهوری و 20 درصد از آن باید توسط ستاد مبارزه با موادمخدر کشور تامین شود و همچنین استانداران موظف هستند 10 درصد اعتبار فرهنگی استان خود را به برنامه های این سند اختصاص دهند.

دین پرست اضافه کرد: در سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد که از سال گذشته اجرای آن آغاز شده است، تا پایان سال 94 باید 40 درصد از جمعیت 15 تا 64 سال کشور تحت آموزش های پیشگیری اولیه از اعتیاد قرار بگیرند.

40 هزار نفر از معتادین زندانی کشور تحت درمان هستند

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با اشاره به طرح های درمانی و آموزشی ویژه زندانیان و خانواده هایشان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 40 هزار نفر از معتادین زندانی کشور تحت درمان هستند و ارائه آموزش های مختلف برای آموزش 63 هزار نفر از خانواده های آنان برنامه ریزی شده است.

وی با مقایسه تخصیص اعتبارات امسال ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با سال گذشته، از اختصاص معادل 85 درصد از کل اعتبارات سال گذشته در سالجاری خبر داد و اظهار امیدواری کرد: اعتبارات بیشتری با ادامه اجرای طرح ها به این ستاد در استانها اختصاص یابد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: بیش از سه هزار مرکز درمان و نگهداری معتادین تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی و بهزیستی در کشور وجود دارد.

درمان 25 هزار معتاد فاقد گواهی درمان در مراکز نگهداری

وی افزود: تا پایان آبان ماه سالجاری،‏ 25 هزار نفر معتاد متجاهر و فاقد گواهی درمان در مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر) تحت درمان قرار ‏گرفتند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: طبق آخرین آمارها در شش ماهه نخست امسال، مجموعا سه هزار و 940 مرکز درمان و کاهش آسیب در کشور وجود دارد که در حال خدمات‌رسانی به افراد وابسته به سوء‌ مصرف مواد هستند و بیش از 657 هزار نفر نیز تحت پوشش خدمات مراکز درمانی اعتیاد قرار گرفته‌اند.

راه‌اندازی مرکز نگهداری درمان و کاهش آسیب معتادان در 15 استان کشور

دین پرست با بیان اینکه در 15 استان کشور، مرکز نگهداری درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر) راه‌اندازی شده است اظهار داشت: در برخی استان‌ها همچون فارس و همدان این مراکز مراحل پایانی راه‌اندازی خود را طی می‌کنند و آماده افتتاح می‌باشند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری در خاتمه گفت: در ماده 16 قانون، دو گروه معتادان فاقد گواهی درمان و معتادان متجاهر تعریف شده و به عبارتی افرادی که معتاد هستند و نمی‌خواهند یا نمی‌توانند درمان شوند در این مراکز تحت درمان قرار می‌گیرند.

Iranian Social Workers

/ 0 نظر / 5 بازدید