افتتاح اولین مرکز اقامتی ترک شیشه در شرق تهران

وی با اشاره به اینکه اکثر مناطق اقامتی محرک در غرب تهران واقع شده است، گفت: از 4 مرکز اقامتی مواد محرک 2 مرکز پیسی و 2 مرکز کمپ در غرب تهران قرار دارند که مرکز راهی به سوی نور که امروز افتتاح شد اولین مرکز اقامتی مواد محرک در شرق تهران است که دو هزار متر مساحت داشته و ظرفیت آن تا 60 نفر قابل گسترش است.

براتی سده ادامه داد: در این مرکز روان‌شناس، روان‌پزشک، مددکار و پزشک به مراجعه‌کنندگان خدمات تخصصی ارایه می‌دهند.

وی با اشاره به گسترش چشم‌گیر مراکز اقامتی طی سال‌های اخیر اظهار کرد: در حال حاضر 445 مرکز اقامتی تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند و در بحث پیشگیری مواد محرک و اجتماع و محله‌محور هشت میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: تاکنون دو هزار نفر از معتادان بهبودیافته در سامانه برای تحویل مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که برای اولین بار 250 نفر مسکن خود را تحویل گرفته‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: اخیرا سازمان بهزیستی با آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای را برای پیشگیری و درمان اعتیاد دانش‌آموزان امضا کرده‌اند که پس از امضای این تفاهم‌نامه هنوز آموزش و پرورش برای ادامه همکار‌ی‌ها اقدام نکرده است.

به گفته براتی، تنها شرط سازمان بهزیستی برای همکاری با آموزش و پرورش در خصوص اعتیاد دانش‌آموزان عدم اخراج این دانش‌آموزان از مدرسه بوده تا سازمان بهزیستی بتواند برای درمان این دسته‌ها از دانش‌آموزان اقدامات لازم را انجام دهد.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ادامه روند تعطیلی مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز در سال جاری خاطرنشان کرد: سال گذشته 450 مرکز غیرمجاز با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر تعطیل شد که این رقم در سال جاری نیز ادامه خواهد داد.

وی از تمام کمپ‌هایی که هنوز مجوز قانونی ندارند دعوت کرد تا نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.

وی همچنین به افرادی که دارای کمپ‌های بدون مجوز هستند پیشنهاد داد تا مراکز خود را به عنوان خانه‌های میان‌راهی معرفی کرده و حمایت سازمان بهزیستی بهره‌مند شود.

براتی در ادامه با اشاره به اجرای طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف شیشه در 70 نقطه تهران گفت: این طرح تا 15 روز آینده ادامه خواهد داشت و فیلم‌های اجتماع‌محور در آن فعال خواهند بود.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با انتقاد از بعضی رسانه‌ها نسبت به کوچک‌ جلوه‌دادن فعالیت‌های بهزیستی تأکید کرد: تمام ارگان‌ها باید سازمان‌ بهزیستی را در خصوص مسئله اعتیاد همراهی کنند.

وی ادامه داد: شهرداری تهران برای نصب یک بنر از سازمان بهزیستی 43 میلیون تومان پول گرفت و درطول یک هفته آنها را جمع‌آوری کرد در حالی که جراید عملکرد بهزیستی را زیر سؤال می‌برند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: با همکاری متخصصان کشور آینده‌پژوهی در مورد وضعیت اعتیاد صورت گرفته که نتایج آن به زودی اعلام شده و طبق آن به نتایجی رسیده‌ایم که لازم است بخش‌هایی از دیدگاه‌های خود را در مورد اعتیاد عوض کنیم.

Iranian Social Workers

/ 0 نظر / 34 بازدید